این جاوا اصلا چی هست ؟

by dashtban

باید بگم که با دوستانم راجع به مطالبی که در بلاگم نوشتم صحبت کردم ، از اونجایی که خیلی ها خودشون برنامه نویسند کلی نظرات خوب دادند و همچنین خیلی از دوستان که آشنایی نداشتند سوالات خوبی کردند که من را بر آن داشت [:دی ] تا از بیخ و بن به معرفی جاوا بپردازم چون اون طور که فهمیدم برداشت دوستان نسبت به جاوا خیلی متفاوته.
اول از همه بگو ببنینم کلا جاوا چی هست ؟
جاوا یک زبان برنامه نویسی است که در ابتدا توسط جیمز گاسلینک در شرکت سان ( که در حال حاضر قسمتی از شرکت اوراکل است ) توسعه و تولید پیدا کرد و در سال 1995 ارائه شد ،شکل و سینتکس دستور ها از زبان های سی و سی پلاس پلاس گرفته شد و رشد داده شد ولی تفاوت های عمده ای در مدل شی گرایی ارائه شده و همچنین دسترسی های محدود تر شده به امکانات سطح پایین مثل رم و هارد و .. داره .

به چه دردی می خوره ؟
به همه درد ، شما میتونید با استفاده از جاوا برنامه ای برای کنسول خط فرمان , محیط دسکتاپ , دستگاه های جیبی و دستی مثل موبایل و تبلت  و همچنین برای وب برنامه بنویسید .
پس واقعا زبون کاملیه البته باید بدونید هر قسمتییش واسه خودش دنیایی داره ولی اگه علاقه داشته باشید می تونید همه بخش هارو امتحان کنید .

زبان برنامه نویسی سختیه ؟
نمیشه گفت سخته یا سخت نیست ، به اونجا بر میگرده که شما با مفاهیم شی گرایی چقدر آشنا هستید و می تونید کنار بیایین، به نظر من اگه چیزی از برنامه نویسی   رویه ای ندونید  برای شروع شاید راحت تر بتونید درک کنید ولی چون با مفاهیم شی گرایی درگیر خواهید بود و باید مفاهیم جدید یاد بگیرید شاید یادگیریتون نسبت به سایر زبون ها کند تر پیش بره ولی بعد ها با همون مفاهیم کلی عشق خواهید کرد.

چه بخشایی داره هر کدوم به چه کاری می آیند ؟

در حال حاضر میشه برنامه ها و SDK  های جاوا رو به 4 دسته تقسیم کرد که این دسته بندی بر اساس کاربرد نرم افزار هاست که به صورت زیره :

 • Java Micro Edition  یا همون JavaME
  برای برنامه نویسی دستگاه های موبایل و دستی  به کار میره
 • Java Standard Edition یا همون JavaSE
  برای برنامه نویسی برنامه های کنسول و دسکتاپ ازش استاده میشه البته باهاش میشه به سختی اپلیکیشن وب  هم تولید کرد.
 • JavaFX
  برای تولید برنامه هایی که بیشتر با اینترنت سرو کار دارند هستش ، قابلیت تولید برنامه هایی که روی موبایل , دسکتاپ و مرورگر رو داره ، کلا یه چیزی تو مایه های ادوبی ایر هست اگه میشناسید .
 • Java Enterprise Edition  یا همون Java EE
  اصل داستان جاوا به نظر من همین نسخه سازمانی جاوا هستش  که باهاش میشه برنامه های بزرگ ، سایت های بزرگ و سیستم های توزیع شده تولید کرد .

هزینه تولید برنامه توش زیاده ؟
نمیشه درست پاسخ داد ، قاعدتا اگه بخواهید باهاش سایت راه بندازید نیازمند استفاده از یک سرور یا سرور مجازی رو داره که هزینیش می تونه از وب هاست های اشتراکی بالا تر باشه ولی خوب پروژه تون باید این قدر بزرگ باشه که برید طرف جاوا وگرنه نمی ارزه!

میشه باهاش سایت ساخت ؟
بله ، تکنولوژی هایی مثل Java Server Faces  و Java Server Pages  برای همین کارند البته کتابخانه های دیگه ای هستند که باهاشون میشه سایت ساخت مثل Google Web Toolkit که همگی روی بستر جاوا هستند.

می ارزه از زبان هایی مثل PHP  یا .NET  گذشت و جاوا یاد گرفت ؟
صد درصد باید وارد دنیای جاوا شید اگه می خواهید برنامه نویسی حرفه ای رو دنبال کنید ، به محض وارد شدن لذت خواهید برد.

بازار کارش چه طوره ؟
این طوری که من دیدم خوب میشه ازش پول در آورد اگه حرفه باشید ( یه سر به ایران تلنت بزنید ) ولی حرفه شدن توش تجربه می خواد. برنامه نویس هاشم تو ایران کمند و بازار بکری داره!

می گن تولید و دیپلویمنت و به پا کردن نرم افزار پایانی توش سخته ؟
شاید اگه خودتون بخواهید این کارو بکنید این طور باشه ولی ابزار های قدرمندی به وجود اومده که اصلا شما رو با این پیچیدگی ها درگیر نمی کنند مثل نت بینز که کلی داستانه واسه خودش. کلا خیلی از سیستم های اتوماسیون توش بسیار پیشرفته تر از زبان های دیگس و توی تیم هم خیلی راحت می شه باهاش کد زد.

من بیشتر می خوام بدونم چیکار کنم ؟
عزیز دلم یه سر به ویکی پدیا فارسی بزن بعدش به انگلیسیش بزن بعدشم از گوگل استفاده کن ، اگه به جواب نرسیدی خودم اینجام


Advertisements